fbpx

Jeśli chcesz zobaczyć ten post w pełnej krasie, obejrzyj go na komputerze.

5 powodów, dla których „NIE” powinienem być Waszym fotografem

Dosyć długo nosiliśmy się z napisaniem tego artykułu. Dlaczego? Mamy to szczęście, że na swojej drodze spotykamy wspaniałe, życzliwe pary, serdecznych ludzi, z którymi udaje nam się nawiązać szczere, profesjonalne relacje. I nie tylko! Z wieloma osobami utrzymujemy kontakt po zakończeniu zleceń, wchodzimy w nowe współprace, a także spotykamy się towarzysko. Cieszy nas to niezmiernie. Wierzymy, że w kluczowych momentach życia spotykamy właściwych ludzi. 

Czy jednak dla każdej pary będziemy tym właściwym wyborem?

Oto 5 powodów, dla których być może nie będę Waszym fotografem ślubnym:

Styl fotografii/obróbki zdjęć


Jeśli znalazłaś lub znalazłeś się na naszej stronie to prawdopodobnie coś Ci się w naszych zdjęciach spodobało. Być może odpowiada Ci autorski styl podejścia do fotografowanego tematu, estetyka zdjęć, kolory, sposób ukazywania emocji, nastrój, albo to nieokreślone „coś” co powinno mieć Twoim zdaniem „dobre” zdjęcie. Każdy reportaż i sesja są dla nas nowym początkiem. Każdy klient jest wyjątkowy, jednak pewne elementy w fotografii pozostają wspólne. To dzięki temu możesz być pewnym, że Wasze zdjęcia, pomimo tego, że jeszcze nie zostały wykonane będą na wysokim poziomie. Ale być może jest też coś, co chciałbyś zmienić np. podobają Ci się kadry, ale wolałbyś dużo jaśniejsze, wręcz rozświetlone fotografie, lub odwrotnie kolorystyka jest dla Ciebie idealna, ale chciałbyś aby obyło się bez zdjęć z zaskoczenia, lub wolicie aby fotograf wyretuszował wszystkie niedoskonałości albo wyszczuplił sylwetkę. Jeśli tak jest to świetnie! Jeśli wiecie co Wam się podoba to naprawdę doskonała wiadomość. Teraz możecie znaleźć fotografa, który reprezentuje styl, który Wam odpowiada. Chętnie rozmawiamy z parami na temat tego, co jest dla nich w najważniejsze w fotografiach, które chcą wykonać. To dla nas niezwykle ważne, abyście byli zadowoleni z naszej współpracy. Nie chcemy jednak wykonywać pracy wbrew sobie, wbrew swojemu poczuciu estetyki. Tworzenie fotografii wymaga poczucia komfortu bycia w zgodzie ze sobą. Jeśli marzycie o czymś, czego u nas nie widzieliście zapytajcie! Być może sami zastanawiam się nad takim projektem tylko szukamy odpowiednich osób. Jeśli nie będziemy mogli wykonać usługi, chętnie polecimy kogoś.

Oddajemy tylko zdjęcia poddane obróbce


W swojej ofercie ślubnej mamy określoną, przemyślaną liczbę zdjęć. Jest to ilość odpowiadająca długości wykonywanej usługi oraz zapewniająca uchwycenie wszystkich ważnych momentów, pokazująca różnorodne sytuacje, większość Waszych gości. Zdjęcia te oglądane w kolejności pokazują w dynamiczny sposób przebieg Waszego dnia, a także piękno detali, dekoracji, strojów. Jest ciekawie. Zdjęcia te są wyselekcjonowane oraz (jak opisałem w pkt 1) wykonane w określonym stylu. Selekcja i obróbka są częścią usługi, za którą para płaci. Jest to jednocześnie jeden z trudniejszych elementów naszej pracy. Nie wyobrażamy sobie, że tę pracę miałby wykonywać klient. W swojej ofercie nie dajemy możliwości dostępu do surowych plików. Jeśli liczycie na zdjęcie ulubionej cioci i nie ma jej na otrzymanych zdjęciach, możemy o tym porozmawiać. Zazwyczaj nie jest to problem aby odszukać  takie zdjęcie, które z jakichś powodów nie trafiło do galerii. Warto jednak zdawać sobie sprawę z tego, że szczególnie przy dużych weselach może się zdarzyć, że kogoś zabraknie. Zawsze dajemy parze możliwość wykonania zdjęć tzw. grupowych. Jest wtedy czas, aby stanąć z najważniejszymi osobami i zapewnić sobie pamiątkową fotografię.

Podsumowując, jeśli liczycie na dostęp do wszystkich zdjęć, chcecie sami je poddać obróbce lub nie zależy wam na obrobionych zdjęciach, na pewno znajda się inni fotografowie, którzy podejmą się takiego zlecenia.

Nie zostajemy na weselu dłużej niż do 00.30 – 01.00


Zazwyczaj w dniu ślubu jesteśmy od godzin porannych na przygotowaniach do końca oczepin. Przez ten czas wykonujemy kilka tysięcy zdjęć, odwiedzamy Wasze domy, fotografujemy w kościele, na sali weselnej, czasami udajemy się w jakieś ustronne miejsce na mini sesję. Często biegamy za Wami lub przed Wami, wspinamy się, schylamy i wstajemy wiele razy, kucamy a nawet czołgamy. Niemal cały czas z aparatem w dłoni, jesteśmy skupieni przez wiele godzin. Kochamy to, jednak fizycznie to ogromny wysiłek. Zegarek podczas wesela często kilkukrotnie przekracza codzienne cele treningowe. Organizm jest przygotowany aby wydajnie działać do godziny 1.00. Potem wydajność spada, a my chcemy jeszcze bezpiecznie wrócić do domu, zgrać Wasze zdjęcia i od rana rozpocząć selekcję. Może się wydawać, że jedna godzina dłużej przy tak długim czasie nie robi już różnicy, a potrafi zrobić ogromną. Jeśli planujecie swoje oczepiny znacznie po północy, zalecamy rozważyć prowadzenie zmian w planie bo być może części z zabaw nie uda nam się sfotografować.

Efekt końcowy to składowa pracy mojej i waszej


To, jak wszystkie elementy wydarzenia prezentują się na zdjęciach to nie tylko kwestia ujęcia, kadrowania i kolorystyki. Już od samego początku zadajemy parom mnóstwo pytań, czasami nieco prywatnych, próbujemy Was jak najlepiej poznać. Jest to element naszych przygotowań, ale i pewna praca dla Was. Dzięki temu, kiedy pierwszy raz się spotykamy, tak naprawdę znamy się już dosyć dobrze. Nie każdemu musi to jednak odpowiadać.

Zarówno reportaż ślubny jak i sesje zdjęciowe w naszym wydaniu są jak najbardziej naturalne. Owszem, aranżujemy różne sytuacje, proponujemy ustawienie w jakimś miejscu lub wykonanie gestu. Swoim parom zalecamy aby się uśmiechały, okazywały sobie uczucia. Jeśli nie chcecie lub nie potraficie „dobrze pozować” to świetnie – nie musicie, bądźcie sobą. Rozluźnijcie się, cieszcie sobą, współpracujecie z nami. Jednak jeśli marzycie o tym, aby na zdjęciach wszystko było idealne, najlepiej bez wysiłku – chyba nie potrafimy tego zagwarantować. Według nas nie wszystko musi, a nawet nie powinno być perfekcyjne. Małe wpadki, śmieszne miny, niespodziewane sytuacje – to wszystko składa się na autentyczne emocje i wspomnienia związane z tym dniem. Warto obejrzeć kilka pełnych reportaży różnych fotografów, aby zobaczyć jak my podchodzimy do różnych elementów przygotowań, ceremonii, wesela oraz sesji zdjęciowych. Będziecie mogli porównać jak podchodzi każdy z nas do otaczającej rzeczywistości i które podejście najbardziej Wam odpowiada. 

Osobowość


To chyba jeden z ważniejszych czynników, które będą ważne już na etapie realizacji zlecenia. Każdy człowiek ma jakiś charakter, sposób bycia, komunikowania. Zarówno wśród naszych znajomych, współpracowników, członków rodziny mamy ludzi, z którymi lepiej lub gorzej się dogadujemy. Możemy kogoś cenić za profesjonalizm, estetykę fotografii, ale mieć problem z dogadaniem się. Czasami ludzie zwyczajnie do siebie nie pasują. Jeśli jesteście zainteresowani naszymi zdjęciami, zadzwońcie, umówmy się na kawę, porozmawiajmy o tym, jak wyobrażamy sobie naszą współpracę. Jeśli po tej rozmowie zdecydujecie się na współpracę – to świetnie. Jeśli zdecydujecie się na kogoś innego – również bardzo dobrze. Ważne, aby był to ktoś, z kim będziecie czuć się komfortowo w tak ważnym dniu. 

Na koniec słów kilka…


Być może już wcześniej zastanawialiście się jakie kryteria przyjąć podczas wyboru fotografa. Z pewnością dla wielu z Was ważne są także inne czynniki np. cena, odległość, zawartość oferty. Wiemy jednak, że na dobrą współpracę i wspólne zadowolenie składa się więcej czynników. Nam osobiście nie zdarzyło się jeszcze abyśmy nie mogli znaleźć wspólnego języka z naszą parą, jednak nie wykluczamy, że w przyszłości może się tak zdarzyć. Zawsze mamy w zanadrzu innych fotografów, świetnych ludzi, doskonałych w swoim fachu aby polecić w razie gdybyśmy nie mogli wykonać usługi.

Napiszcie do nas, jeśli chcecie sprawdzić czy do siebie pasujemy. A może już to wiecie? Czekamy na Wasze wiadomości.