fbpx

Jeśli chcesz zobaczyć ten post w pełnej krasie, obejrzyj go na komputerze.

10 porad na zaplanowanie ślubu

Zacznijcie planowanie jak najwcześniej


Planujecie ślub na za rok lub dwa i myślicie sobie, że macie mnóstwo czasu na wszystko? Nic bardziej mylnego! Zanim się obejrzycie, będą Was dzielić sekundy od wypowiedzenia TAK przed ołtarzem. Im wcześniej zaczniecie, tym mniej stresu zostanie Wam na koniec. Będziecie mogli poświęcić więcej czasu na przemyślenie szczegółów ceremonii, wybranie odpowiedniej daty ślubu, znalezienie wymarzonego miejsca na zorganizowanie uroczystości, zarezerwowanie fotografa oraz oprawy muzycznej, a także rozesłanie zaproszeń. A może zdecydowaliście się na ślub za parę miesięcy? Bez paniki. Przy dobrej organizacji uda Wam się przygotować wszystko na czas. Zacznijcie od stworzenia listy rzeczy do zrobienia i podziału obowiązków.

Zaplanujcie budżet


Stwórzcie wstępny budżet dla swojego wymarzonego ślubu. Nie popełnijcie częstego błędu i nie zapomnijcie o zawarciu w nim takich rzeczy jak: ceny dodatków do sukni/garnituru, prezentów dla rodziców, próbnego makijażu i fryzury, noclegów dla gości. Pamiętajcie, że większość usługodawców wymaga zaliczki podczas podpisywania umowy. Pozostałą kwotę najczęściej trzeba uiścić w dniu wykonania usługi lub tuż po Waszym ślubie.

Pomocna dłoń


Mimo, że to jest Wasz wielki dzień to Wasze rodziny i przyjaciele z chęcią zaangażują się w planowanie. Fotograf, filmowiec czy dekorator często potrafi świetnie doradzić nie tylko w swojej dziedzinie. Jako osoba, która uczestniczyła w nie jednym ślubie z pewnością wie na co warto zwrócić uwagę. Jeśli nie chcecie, bądź z uwagi na odległość lub brak czasu nie możecie się zająć planowaniem swojego ślubu, poszukajcie pomocy konsultanta ślubnego. Dzięki wsparciu ze strony innych osób będziecie się czuć pewniej. Proście o pomoc życzliwe Wam osoby jednak przede wszystkim rozmawiajcie ze sobą, wybierajcie to, co Wam się podoba i z czym czujecie się komfortowo.

Kogo zaprosić?


Niezależnie od tego, czy marzycie o wielkim przyjęciu i kilkudniowej zabawie czy też skromnym przyjęciu w gronie najbliższych, na pewno w którymś momencie będziecie się zastanawiać kogo zaprosić na to wydarzenie. Utworzenie wstępnej listy gości już na samym początku pomoże Wam w dobraniu odpowiedniego miejsca na wesele. Znając liczbę gości oraz wiedząc czy będą potrzebować noclegu, będziecie również mogli lepiej zaplanować budżet. Nie bójcie się skreślić z listy osób, które słabo znacie lub nigdy nie poznanych kuzynów. Pamiętajcie, że w tym wyjątkowym dla Was dniu będziecie chcieli dzielić się radością z osobami dla Was bliskimi.

Miejsce


Wybór miejsca to jedna z najważniejszych decyzji do podjęcia podczas planowania wesela. Coraz częściej pary decydują się także na zorganizowanie uroczystości zaślubin w niestandardowej lokalizacji (poza urzędem lub kościołem). Podczas wyboru miejsca wesela z pewnością będziecie się zastanawiać nad takimi kwestiami jak: stylistyka sali, otoczenie, oferta menu oraz cena (co zawiera, a jakie są dodatkowe koszty). Zwróćcie uwagę na to, jak czujecie się w danym miejscu oraz jak przebiega współpraca z managerem. Jeśli macie już upatrzone miejsce na Wasz ślub i wesele weźcie pod uwagę kwestię dojazdu i przemieszczania się pomiędzy ważnymi punktami. Oczywiście jest to Wasz dzień, jednak warto pomyśleć o tym jak Wasi goście dotrą na miejsce oraz doliczyć ewentualny czas potrzebny na dotarcie po ślubie na przyjęcie. Marzy Wam się ślub w plenerze? Jest to łatwiejsze niż sądzicie. Porozmawiajcie z kierownikiem Urzędu Stanu Cywilnego właściwego dla miejsca, jakie wybraliście na ślub. On udzieli Wam informacji niezbędnych, aby dopełnić wszelkich formalności.

Plan B


Jeśli macie w głowie wizję tego, jak będzie wyglądał Wasz dzień ślubu to życzę Wam aby było, tak jak sobie to zaplanowaliście. Jednak najczęściej, mimo szczegółowych planów, pojawiają się różne niespodzianki. Miała być słoneczna pogoda, a pada deszcz, autobus z gośćmi gubi drogę, pannie młodej łamie się obcas… to tylko niektóre przygody jakie mogą Was spotkać. Wszystkiego nie da się przewidzieć, ale można się przygotować na niektóre scenariusze – przygotować zapasowe buty czy też parasol. Warto również wyznaczyć jedną bądź więcej osób, które będą się zajmować rozwiązywaniem drobnych problemów w dniu tak, abyście Wy mogli się skupić na sobie. Mogą to być np. rodzice, rodzeństwo, świadkowie lub ślubny konsultant (wedding planner).

Świadkowie


Wybierzcie odpowiednie osoby do pełnienia roli świadków. Osoby, z którymi się ostatnio zaprzyjaźniliście lub dalecy kuzyni nie będą najlepszymi wyborami (chyba, że oprócz więzi rodzinnych łączy Was przyjaźń). Zamiast nich zastanówcie się nad rodzeństwem lub wybierzcie przyjaciół, z którymi znacie się od wielu lat. Nie życzę Wam abyście po kilku latach oglądali swój album ślubny, a w nim obok siebie znaleźli osoby z którymi nie utrzymujecie kontaktu. Z formalnego punktu widzenia, muszą to być osoby pełnoletnie, nie ma wymogów co do stanu cywilnego bądź płci. Każdy inaczej rozumie rolę świadków. Jeżeli liczycie na pomoc, pamiętajcie, aby powiedzieć o tym osobom, które wybierzecie.

Najlepszy fotograf


Zdjęcia to pamiątka na wieki. Te z Waszego ślubu będą chciały oglądać Wasze dzieci, wnuki, prawnuki itd. A zanim one to zrobią, Wy będziecie wspominać jak świetnie wyglądaliście i jak dobrze się bawiliście w tym wyjątkowym dniu. Na swojego fotografa wybierzcie osobę, która oprócz tego, że robi piękne zdjęcia, nadaje na podobnych falach co Wy. Aby to sprawdzić umówcie się na spotkanie, albo chociaż rozmowę telefoniczną lub przez skype. Każdy fotograf ma swój styl: niektórzy lubią kierować innymi, dawać dużo wskazówek, inni mogą być niezauważeni przez większą część uroczystości. Ciekawym pomysłem jest sesja narzeczeńska. Możecie poznać fotografa oraz to jak pracuje, a przede wszystkim oswoić się z obiektywem. Zdjęcia z takiej sesji mogą zostać wykorzystane podczas Waszego wesela np. jako prezent dla rodziców.

Czujcie się wspaniale


Każdy chce świetnie wyglądać na zdjęciach w dniu swojego ślubu. Kilka miesięcy przed uroczystością to dobry czas na podjęcie zmian w kierunku zdrowego stylu życia, które pozwolą Wam utrzymać ciało w dobrej kondycji i wpłyną na pozytywne samopoczucie. Z drugiej strony, rozpoczynanie ekstremalnej diety lub forsowanie się na siłowni na kilka tygodni lub nawet dni przed ślubem to nie jest dobry pomysł. Takie działania mogą odbić się na Waszym zdrowiu, podwyższyć poziom stresu, wpłynąć negatywnie na wygląd i odebrać radość z przygotowań oraz samego ślubu. Pamiętajcie, że Twoja druga połówka chce poślubić Cię taką/takim jaki jesteś! To, jak wyglądacie jest oczywiście ważne, ale jeszcze ważniejsze jest to jak się czujecie. W gorączce przygotowań nie zapomnijcie o sobie nawzajem. Znajdźcie czas na rozmowy nie tylko na ślubne tematy, relaks, bliskość.

Bądźcie razem


Rzadko się zdarza by planowanie ślubu i wesela w równym stopniu cieszyło obie strony w związku. Jednak nie oznacza to, że tylko jedna osoba ma podejmować wszystkie decyzje. Większość osób, nawet mało zaangażowanych w przygotowania chciałoby brać udział np. w wyborze menu, alkoholu, muzyki, auta, a na pewno określeniu budżetu. Słuchajcie siebie nawzajem i pamiętajcie, że Wasz ślub to dopiero początek wspólnej drogi. Bądźcie dla siebie wsparciem nawet jeśli nie zawsze macie takie samo zdanie.